Petro Gjureč ljubezen do živali spremlja že vse življenje. Je praktik tehnike zaupanja (The Trust Technique Practitioner) in študentka integralne telesne psihoterapije. Znanja s področja zdravljenja travm pri ljudeh prenaša v svet živali. Skrbnike psov tako uči, kako se preko čuječnosti povezati s psom in mu pomagati do občutka varnosti. Pri svojem delu namreč izhaja iz razumevanja, da je občutek varnosti tisti ključen temelj za reševanje izzivov. In kaj storiti, ko je eden takšnih izzivov prekomerno lajanje psa? Naša tokratna sogovornica nam je v pogovoru razkrila, kako psom v takšnih primerih pomagati do večje umirjenosti in katere korake naj naredijo njihovi skrbniki, da se bodo s svojimi psi povezali na globlji ravni.
Zakaj psi lajajo?

In kateri so najpogostejši vzroki za to? Z lajanjem psi komunicirajo s svetom, izražajo svoje počutje in potrebe. Zakaj oziroma kdaj pes laja? Prvi razlog je lahko ta, da nam želi nekaj sporočiti (npr. je lačen, tišči ga na potrebo …). Drugi razlog je lahko, da ga preplavijo čustva zaradi frustracije, ker nečesa ne more (npr. je na povodcu in ne more do drugega psa …). Lahko pa pes laja tudi takrat, ko se znajde v situaciji, ki je realno ogrožujoča, ali pa ga preplavljajo čustva, ker neko situacijo dojema skozi svoje nepredelane strahove, travme (npr. v primeru ločitvene stiske; ko zagleda drugega psa …). Z lajanjem psi sporočajo: »opozarjam na nevarnost«, »strah me je«, »sem vznemirjen«, »postavljam mejo«, »preveč mi je« …

Na rezultate ne vpliva samo pes, ampak njegov skrbnik, okolje, v katerem živi, predniki, vse, kar je doživel …

Pomembno je, da ta njihova sporočila slišimo, spoštujemo in se nanje odzovemo. In če se nanje odzovemo kot varen skrbnik/vodja, ki jim s primernim odzivom pokaže »vse je ok« (zato je v mojih očeh temelj srečnega sobivanja s psom zaupen medsebojni odnos), potem je njihovo »delo« opravljeno in ni potrebe po nadaljnjem lajanju. Bolj kot je pes v sebi stabilen, lepše poteka naša komunikacija. Manj je laježa, ki je izraz stiske in pogosto preide v »kričanje« (prekomerno lajanje).

Tisti, ki vam sledimo na FB predavanjih, poznamo polivagalno teorijo ter »vaše« zelene, rdeče in modre zmajčke. Pa bi lahko našim bralcem na kratko razložili, za kaj gre in kako to teorijo uporabiti v praksi, da bi bilo lajanja čim manj?